Srovnání: Revolut – Monzo – TransferWise

Srovnání: Revolut – Monzo – TransferWise

Úvod do digitálních bank

Co jsou “digitální banky”? Jak si můžu pořídit online bankovní účet? Jaké jsou výhody a nevýhody? Nebo kdo vlastně v současné chvíli tyto služby nabízí a koho vybrat? Tento článek odpovídá na základní otázky, které si člověk může položit, když se zajímá o možnosti založit si účet jinde, než v kamenné pobočce klasických bankovních institucí. Jsou levnější,  funkčnější, bezpečnější, flexibilnější a víc sexy.

Levnější: Vedení účtu zdarma a hlavně převody z a do cizích měn výrazně, výrazně levněji!

Funkčnější: S aplikací a inovací přichází také vlna nových bonusových služeb, viz níže.

Bezpečnější: Na kartu stačí pravidelně přeposílat menší částky z hlavního účtu, tudíž v případě zcizení údajů, nebo karty samotné, se nic neděje. Karta se dá také rychle zmrazit v mobilní aplikaci.

Flexibilnější: Možnost vedení ve více měnách a okamžité převádění mezi nimi navzájem umožňuje vyškrtnout čas strávený ve směnárně před každou cestou do zahraničí.

Tento výčet také odpovídá na otázku, proč tyto platební karty a digitální účty nejčastěji potkáte u lidí, kteří cestují a popřípadě u investorů, kteří potřebují často převádět peníze a držet různé zahraniční měny.

Jak začít?

Všechno začíná stáhnutím aplikace v mobilním telefonu. Pak už stačí aplikaci otevřít, vyplnit požadované údaje a objednat kartu, která přijde na zadanou adresu. Každý poskytovatel, jak už tomu tak bývá, se trochu liší ve službách, které nabízí. Připravili jsme pro vás jednoduché srovnání tří současných nabídek, ze kterých si můžete vybrat tu, která vyhovuje nejvíce vašim potřebám. 

Vyzkoušeli jsme konkrétně účty a platební karty od společností Revolut, Monzo a TransferWise. Mezi zlatý standard patří bonusové možnosti, převádění měn a výběr v zahraničí, zjednodušená možnost posílání peněz přátelům, zmražení karty v mobilní aplikaci a další možnosti, které můžete vidět ve srovnávací tabulce zde

Srovnávací tabulka

ONLINE ÚČET

Revolut

Monzo

TransferWise

Mobilní aplikace

Platební karta

Zmrazit kartu v app.

iOS & Android

Bezpečnost

Otisk prstu; PIN; možnost ověření pomocí GPS; FCA

Otisk prstu; PIN; Ověření tváře; Garance FSCS do výše 85 000GBP

Otisk Prstu; PIN

Design a prostředí

Velmi propracované

Velmi propracované

Potřebuje doladit

Objednání karty

4.99 GBP

Zdarma

Po nabití 20 GBP na účet karta zdarma

Notifikace

Výber z bankomatu

200 GBP/měsíc zdarma, přes limit 2% poplatek

200 GBP/měsíc zdarma, přes limit 3% poplatek

200 GBP/měsíc zdarma, přes limit 2% poplatek

Placení v zahraničí

Bez limitu a poplatku, v současném kurzu

Bez limitu a poplatku. v současném kurzu

Poplatek 0,35-2%

Podpora

FaQ; Chat; Blog; Komunita

FaQ; Chat

FaQ

Možnost nabití v

GBP, EUR, USD

Pouze GBP

Pouze GBP

Bankovní detaily k

GBP, EUR, USD

Pouze GBP

GBP, EUR, USD, AUD

Kolik měn

130+

Není specifikováno

40+

Platba mezi účty

Bankovní převod; Okamžitá platba přátelům

Bankovní převod; Okamžitá platba přátelům

Bankovní převod

Bonusové služby

Kontokorent; Opakované platby; Cestovní pojištění; Nákup a držení kryptoměn; Brzy také investice; aktuální kurzy měn

Kontokorent; Opakované platby

Všechny poskytovatele a jejich služby, karty a vlastní aplikace jsme osobně vyzkoušeli a porovnali mezi sebou a došli jsme k následujícímu…

Revolut

Revolut nabízí velmi komplexní a vyladěnou službu. Jeho hlavní výhodou ve srovnání s ostatními poskytovateli je široká nabídka bonusových služeb. Jako první a zatím jediní nabízejí možnost sjednání pojištění jak cestovního, tak zároveň “pro zařízení” jako například pro mobilní telefon. Dále přímo v mobilní aplikaci poskytují možnost nákupu kryptoměn, šetření (zaokrouhlováním nákupů podle vlastního nastavení vám aplikace střádá drobné do “trezoru”), možnost kontokorentu/kreditu, když se oskytnete ve finanční nouzi a možnost investování se brzy stane součastí této široké nabídky. 

Všechny útraty a balanc na účtu je graficky zobrazený velmi jednoduchou a přátelskou cestou a platby jsou automaticky zařazovány do kategorií, takže na konci měsíce můžete zhodnotit své výdaje bez úmorného manuálního zápisu, ať už do online aplikace, nebo do notesu (Samozřejmě méně komplexní, ale pro běžné potřeby dostačující). V aplikaci můžete také sledovat aktuální kurz měn, jednoduše si vyberete nastavíte jakékoli páry které vás zajímají.

Revolut nabízí podporu ve formě Chatu, komunity uživatelů a blogových příspěvků. Zkušenost s podporou je velmi pozitivní. Podpora reaguje rychle a přátelsky na jakýkoli dotaz. Revolut implikoval chatového robota “Ritu” která se nejprve pokusí zodpovědět dotaz ze seznamu FaQ, ale pokud rozezná novou otázku, okamžitě nabídne možnost přepojení na živého agenta, takže podpora funguje, jak má, dobrá práce! 

Revolut nabízí také upgrade na premium verzi, která je ovšem placená narozdíl odběžné verze, kterou nabízejí zdarma. V premium verzi vám za 6.99 GBP měsíčně zvýší limit na bezplatné výběry z bankomatu, a to z 200 GBP na 400 GBP, dále nabídnou bezplatné zdravotní pojištění v zahraničí, prioritní podporu 24/7 a další. Pro běžného uživatele je podle nás základní bezplatná verze docela dostačující.

Po dlouhém výčtu výhod se můžeme přesunout ke dvěma “nevýhodám” v porovnání s konkurenční nabídkou od Monzo. Zákazníci platí poštovné za zaslání fyzické karty (4.99GBP, nebo ekvivalent v ostatních měnách). Digitální karta v aplikaci je zdarma. Dále, Revolut přistupuje trochu rozdílně k bezpečnosti. Monzo navázalo spolupráci s FSCS, které “garantuje účet do výše 85 000GBP”, zatímco Revolut spolupracuje s FCA (The Financial Conduct Authority) pro zvýšení bezpečnosti. Zůstavají možnosti zmražení karty, ověření otisku prstu, PIN a možnost ověření pomocí GPS lokace, která umožňuje zamítnutí požadavek platby který přichází z odlišné lokace než je váš telefon (tato služba je pouze volitelná, ale nabízí velmi efektivní formu ochrany).

Karta Revolut

Monzo

Monzo nabízí velmi pěkně graficky zpracovanou mobilní aplikaci, přátelské prostředí a uvítací animace ihned po spuštění. Všechno je zde vysvětleno krok za krokem. Aplikace poskytuje možnost sledování výdajů a jednoduchého graficky znázorněného rozpočtu, zmražení karty v aplikaci, výběr v zahraničí s limitem 200GBP, oznámení v mobilu, podporu formou chatu, kredit a čerpání do mínusu, možnost rychlé a jednoduché platby přátelům. Všechny tyto možnosti a více ale nabízí také Revolut… Takže co umí Monzo jinak, nebo lépe? 

Rozhodně velké plus můžeme zapsat za současné doručování karty zdarma, které nabízí nezávaznou možnost si svět digitálních účtů vyzkoušet, palec nahoru. Ale to je asi tak všechno, bohužel… Možná ještě poslední odlišností je spolupráce v oblasti zabezpečení a jistoty s FSCS (The Financial Conduct Authority) se kterou garantují jištění prostředků do výše 85tis. GBP* a to už je opravdu všechno. Nabídka bonusových služeb chybí docela výrazně v porovnání s konkurenční nabídkou od účtu s Revolut a i přes spolupráci s TransferWise, Monzo nabízí v současné chvíli nejvyšší poplatek při překročení limitu a převádění peněz na kartu trvá déle v porovnávní s Revolut kartou.

*Doporučujeme také bližší seznámení s garancí a funkcí FSCS.

Karta Monzo

Transferwise

Ačkoli Transferwise poskytuje velmi užitečnou a dobře fungující službu v oblasti převádění z jedné měny do druhé a zásadně nižší poplatky v porovnání s poplatky v bankách, se svou nabídkou digitálního účtu jsou zatím opravdu velmi pozadu za konkurencí. Prozatím nabízí velmi limitovanou a drahou alternativu, spoléhající na loajalitu současných zákazníků. Ano, nabízejí bankovní detaily a vedení ve čtyřech měnách (GBP, EUR, USD, AUD) a držení široké zásoby ostatních měn, ale nic víc.

Vyzkoušeli jsme vlastní mobilní aplikaci.  Její možnosti jsou velmi limitované, postrádá bonusové služby a design a uživatelské prostředí potřebuje doladit. Spolu s poplatky za převod jsou toto všechno hřebíčky do rakve, které musí TransferWise odstranit, než bude obstojným soupeřem pro současný trh. 

Karta TransferWise
 

Paypal

Vcelku překvapivě, PayPal se zatím nezařadil do soutěže s vlastním produktem. Dříve, či později, se pravděpodobně objeví nabídka i od tohoto velkého hráče a my Vás o ní budeme informovat. 

 

Shrnutí

Na závěr jsme pro vás srovnali všechny dostupné informace a seřadili nabízené online “digitální” účty spolu s jednou, dvěma nejdůležitějšími charakteristikami. Sečteno a podtrženo, pro a proti zvážena, Revolut nabízí v současné chvíli nejlepší a nejkomplexnější servis a Monzo se zkouší dotáhnout na současný konkurenční level, tak snad již brzy, fandíme!

1. Revolut – Nejširší nabídka služeb a možnost dobrovolného upgrade na premium verzi.
2. Monzo – Hravý design a doručení karty zdarma a méně bonusových služeb. 
3. TransferWise – V současné chvíli velmi pozadu za konkurenčními nabídkami.
4. PayPal – Očekáváme a těšíme se s jakou nabídkou vstoupí na trh.

Věříme, že se vám článek líbil a pokud myslíte že může pomoci i někomu dalšímu, tak ho nezapomeňte lajknout nebo sdílet přátelům. Pokud nechcete propásnout příští článek, můžete dát like naší Facebookové stránce a nebo se připojit k naší komunitě, sdílet své otázky, sledovat novinky a diskutovat s ostatními investory.   

Váš tým @iFinWiki

Leave a Reply